Praha 30. října 2019 představila architekturu datové platformy hlavního města Prahy Golemio a zveřejněných zdrojových kódů. Česká metropole se tak stává jedním z prvních evropských měst, která takto rozsáhlý projekt kompletně otevírá.

Datová platforma hlavního města Prahy Golemio, která byla veřejně spuštěna v červnu loňského roku, je nástrojem na integraci, ukládání, vizualizaci, reporting a následnou analýzu dat, která Praha každodenně produkuje. Po roce pilotního provozu se Magistrát hlavního města Prahy rozhodnul, že datovou platformu Golemio bude nově vyvíjet vlastními silami a budovat tak vlastní digitální kapacitu čímž umožní Praze mít svá městská data plně pod kontrolou. Pražská městská společnost Operátor ICT, a.s., která má v hlavním městě na starosti rozvoj a testování chytrých řešení a inteligentních technologií datovou platformu vyvíjí jako a zároveň zveřejňuje jako open source, a umožní tak její rozšíření do dalších měst v republice i v zahraničí a zapojení komunity do rozvoje produktu.

„Zveřejnění interně vyvíjeného softwaru jako open source je zásadním milníkem v řízení městských informačních technologií. Naší dlouhodobou vizí je dále dělat klíčové věci in-house, abychom se vyhnuli závislosti na několika málo dodavatelích a předraženým zakázkám. Díky Golemiu teď navíc dokážeme interně zpracovat jakýkoliv typ dat, a tak bude mít Praha městská data více pod kontrolou,“ dodal ke zveřejnění zdrojových kódů pražský primátor Zdeněk Hřib.

Celá zpráva zde.